Generátor IFS



Systémy afinních transformací (IFS)

Metoda využívající soběpodobnosti fraktálů, ve kterých mohou vzniknout menší kopie původního objektu pomocí tzv. afinních transformací. Tyto transformace jsou libovolnou kombinací zmenšení, otočení, zkosení a posunu. Pokud chceme vytvořit IFS fraktál vezměme si nějaký jednoduchý útvar např. trojúhelník nebo čtverec a přidejme k tomu některé transformace. Budeme postupovat tak, že na útvar použijeme všechny transformace, vznikne několik nových objektů(viz Sierpinského trojúhelník (IFS)) a v dalších iteracích pak bereme nově vzniklé objekty a aplikujeme transformace. Tato metoda je funguje velice rychle, ale je náročná na paměť počítače. Další metodou je tzv. Stochastická metoda (tato metoda byla využita při konstrukci tohoto Appletu) a ta spočívá v tom, že každé transformaci přiřadíme určitou pravděpodobnost a pak vždy iterací vybereme náhodně jednu z nich. Začínáme bodem a výsledky každé iterace se do obrázku přikreslují. K zřetelnějšímu výsledku potřebujeme sice deseti tisíce iterací ale vyhneme se tak rekurzi.


Sierpinského trojúhelník (IFS) - v každém trojúhelníku jsou tři další části, které vzniknou zmenšením trojúhelníku na polovinu a posunutím do určitého rohu.

Barnsleyho kapradina - tento geometrický útvar vzniká tak že každý lístek kapradiny je kopii sebe samotného. Původní útvar je postupně doplňován dalšími útvary, které jsou zmenšenou kopií původního útvaru. Tyto menší kopie mohou překrývat původní objekt a tak může vzniknout velice zajímavý útvar.